Biografie

Kompletní informace o multimediálních komponovaných pořadech Jiřího Kráčalíka naleznete zde.


Podnikatel, cestovatel, fotograf, filmař, publicista, scenárista… Zakladatel a ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů a jednatel firmy Outdoor Films s. r. o. a Outdoor Travel s. r. o.

Narozen r. 1954 v Ostravě - Zabřehu. Základní škola - Ostrava-Radvanice. Původně vyučen ve čtyřletém učebním oboru reprodukční grafik v Olomouci. Dálkově vystudoval souvisle pětileté studium na Střední průmyslové škole grafické v Praze a Filosofickou fakultu, obor sociologie kultury a umění na UP v Olomouci. Je soudním znalcem v oboru výtvarného umění pro fotografii a polygrafii. V 90 létech zakládá časopis Turistika a Hory, který  již  v současné době nevychází . V těchto létech také zakládá sportovní cestovní kancelář Turistika a Hory s. r. o. nyní pod názvem Outdoor Travel s.r.o. V roce 2003 zakládá rozsáhlý projekt Mezinárodní festival outdorových filmů. Jedna se o největší soutěžní putovní festival svého žánru na světě, který je pořádan v desítkách měst ČR a SR. 

Mimo podnikatelskou činnost pořádá komponované pořady (film, foto, hudba, mluvné slovo) v divadlech malých forem, klubech a kulturních domech v ČR. Jako fotograf a pořadatel se zúčastnil desítek zájezdů a expedic do velehor Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. Vystoupil na více než 180 hor a velehor v zahraničí.

Je soudním znalcem u Krajského soudu v oboru umění výtvarné. V současné době mimo podnikání úzce spolupracuje s TV NOE – televizi dobrých zprav, píše scénáře a moderuje komponovaný pořad s významnými hosty Outdoor films. Natáčí seriálový dokument V pohorách po horách.

Výtvarnou horskou fotografií se zabývá od roku 1975, kdy uspořádal svou první výstavu fotografií Láska jménem hory. Dosud uspořádal přes třicet pět výstav s tématikou horské fotografie. Je držitelem několika cen a uznání za ztvárnění svých fotografických obrazů a výstav. Byl zařazen a je evidován v encyklopedii českých a slovenských výtvarných umělců 1950 – 2001 a životopisné encyklopedii předních žen a mužů České republiky „Who is Who“ vydané Hubertovým nakladatelstvím v Curychu. Za rozsáhlý projekt Mezinárodní festival outdoorových filmů obdržel nominaci na Nejlepšího podnikatele České republiky za rok 2008 a 2009, a získal řadu dalších ocenění.

Žije, pracuje a tvoří v Ostravě, je ženatý, má dvě dospělé děti Markétu a Martina.

Přehled zaměstnání

REPRODUKČNÍ GRAFIK - Moravské tiskárny Ostrava, tiskárny Svoboda Praha
VEDOUCÍ PODNIKOVÉ TISKÁRNY - Závod socialních služeb
VEDOUCÍ KULTURNÍHO DOMU - Ostrava-Vyskovice
PODNIKATEL od r.1992

 


OdkazyKontakty
Emailová adresa: j.kracalik@outdoorfilms.cz Mobil: +420 603 871 937 Webové stránky: www.jirikracalik.cz